"finnae" meaning in All languages combined

See finnae on Wiktionary

Noun [Old Irish]

Etymology: From Proto-Celtic *wendyos, from *wendom, from Proto-Indo-European *wendʰ- (“hair”). Etymology templates: {{der|sga|cel-pro|*wendyos}} Proto-Celtic *wendyos, {{der|sga|ine-pro|*wendʰ-|t=hair}} Proto-Indo-European *wendʰ- (“hair”) Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|finnai|||||||nominative plural|finnai||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=|var=}} finnae m (genitive finnai, nominative plural finnai), {{sga-noun|m|finnai|finnai}} finnae m (genitive finnai, nominative plural finnai) Inflection templates: {{sga-decl-io-masc|finn|a}}, {{sga-decl-noun|acc_du=finnae+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=finnu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=finnae+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=io-m|dat_du=finnaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=finnaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=finnu+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=finnae+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=finnae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=finnai+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=finnae+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=finnai+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=finnae|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=finnae+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=finnu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=finnai|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation}} Forms: finnai [genitive], finnai [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], finnae [nominative, singular], finnae [dual, nominative], finnai [nominative, plural], finnai [singular, vocative], finnae [dual, vocative], finnu [plural, vocative], finnae [accusative, singular], finnae [accusative, dual], finnu [accusative, plural], finnai [genitive, singular], finnae [dual, genitive], finnae [genitive, plural], finnu [dative, singular], finnaib [dative, dual], finnaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], finnae [mutation, mutation-radical], ḟinnae [lenition, mutation], finnae [error-unrecognized-form, mutation]
  1. (a single) hair (of a human or animal) Tags: masculine Related terms: find, finnfad
    Sense id: en-finnae-sga-noun-P9f5g9xY Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries, Hair
{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "fionna"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "fionna"
        }
      ],
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "word": "finna"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*wendyos",
      "Reconstruction:Proto-Celtic/wendyos"
    ],
    [
      "*wendom",
      "Reconstruction:Proto-Celtic/wendom"
    ],
    [
      "*wendʰ-",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/wendʰ-"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*wendyos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *wendyos",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*wendʰ-",
        "t": "hair"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *wendʰ- (“hair”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *wendyos, from *wendom, from Proto-Indo-European *wendʰ- (“hair”).",
  "forms": [
    {
      "form": "finnai",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "finnai",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "finnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "finnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "finnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "finnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "finnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "finnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "finnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "finnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ḟinnae",
      "links": [
        [
          "ḟinnae",
          "finnae#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "lenition",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "finnai",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "finnai",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "var": ""
      },
      "expansion": "finnae m (genitive finnai, nominative plural finnai)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "finnai",
        "3": "finnai"
      },
      "expansion": "finnae m (genitive finnai, nominative plural finnai)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "finn",
        "2": "a"
      },
      "name": "sga-decl-io-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "finnae+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "finnu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "finnae+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-m",
        "dat_du": "finnaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "finnaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "finnu+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "finnae+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "finnae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "finnai+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "finnae+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "finnai+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "finnae",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "finnae+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "finnu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "finnai",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "sga",
          "name": "Hair",
          "orig": "sga:Hair",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hair (of a human or animal)"
      ],
      "id": "en-finnae-sga-noun-P9f5g9xY",
      "links": [
        [
          "hair",
          "hair"
        ]
      ],
      "qualifier": "a single",
      "raw_glosses": [
        "(a single) hair (of a human or animal)"
      ],
      "related": [
        {
          "word": "find"
        },
        {
          "word": "finnfad"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "finnae"
}
{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "fionna"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "fionna"
        }
      ],
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "word": "finna"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*wendyos",
      "Reconstruction:Proto-Celtic/wendyos"
    ],
    [
      "*wendom",
      "Reconstruction:Proto-Celtic/wendom"
    ],
    [
      "*wendʰ-",
      "Reconstruction:Proto-Indo-European/wendʰ-"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*wendyos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *wendyos",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*wendʰ-",
        "t": "hair"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *wendʰ- (“hair”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *wendyos, from *wendom, from Proto-Indo-European *wendʰ- (“hair”).",
  "forms": [
    {
      "form": "finnai",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "finnai",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "finnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "finnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "finnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "finnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "finnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "finnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "finnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "finnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ḟinnae",
      "links": [
        [
          "ḟinnae",
          "finnae#Old_Irish"
        ]
      ],
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "lenition",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "finnae",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "finnai",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "finnai",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "var": ""
      },
      "expansion": "finnae m (genitive finnai, nominative plural finnai)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "finnai",
        "3": "finnai"
      },
      "expansion": "finnae m (genitive finnai, nominative plural finnai)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "finn",
        "2": "a"
      },
      "name": "sga-decl-io-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "finnae+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "finnu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "finnae+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-m",
        "dat_du": "finnaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "finnaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "finnu+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "finnae+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "finnae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "finnai+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "finnae+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "finnai+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "finnae",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "finnae+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "finnu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "finnai",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "find"
    },
    {
      "word": "finnfad"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine io-stem nouns",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
        "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "sga:Hair"
      ],
      "glosses": [
        "hair (of a human or animal)"
      ],
      "links": [
        [
          "hair",
          "hair"
        ]
      ],
      "qualifier": "a single",
      "raw_glosses": [
        "(a single) hair (of a human or animal)"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "finnae"
}

Download raw JSONL data for finnae meaning in All languages combined (4.9kB)

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "finnae"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "finnae",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.